O Nas

Rozrabiaki to mała domowa hodowla kotów rasy MAINE COON (MCO). Nasza hodowla należy do CCF Cat Club Feniks zrzeszonej w FelisPolonia działającej pod patronem FIFE.

Dlaczego wybraliśmy rasę Maine Coon? Przede wszystkim ze względu na ich wygląd i duże masywne ciało, puszysty ogon, pędzle na uszach oraz ich charakter.

KOTY POMAGAJĄ:
Felinoterapia jest metodą leczenia, w której rolę terapeuty odgrywa kot a opiekun jedynie nadzoruje zwierzę.
Koty działają na pacjentów uspakajając, minimalizują stres i napięcia. Regularne głaskanie kota pobudza układ odpornościowy, odpręża i powoduje naturalne wytwarzanie endorfin.
Trwały kontakt z tymi zwierzętami zmniejsza zachorowalność na choroby układu krwionośnego, obniża ciśnienie, redukuje cholesteror. Felinoterapia jest szczególnie zalecana przy chorobach takich jak ADHD, AUTYZM, DEPRESJA, czy ALZHEIMER.
Zaletą terapii jest to, że jest dostępna dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy schorzenie. Ważne jednak, by osoba taka była tolerancyjna i lubiła koty. Decydując się na tę formę terapii należy wybrać kota o prospołecznej naturze. Do takich zalicza się m.in. koty rasy MAINE COON (MCO).

TEMPERAMENT:
MAINE COON to zwierzę o dużej inteligencji, dlatego jest wspaniałym towarzyszem człowieka. Wykazuje dużą lojalność wobec członków rodziny, choć w stosunku do obcych jest raczej zdystansowany, nie leży zbyt często na kolanach właściciela. Dobrze czuje się w towarzystwie innych kotów, psów, oraz dzieci.
Należy jednak do kotów energicznych, lubiących zabawę – często samice są bardziej żywiołowe od samców. Obie płci w takim samym stopniu przywiązują się jednak do swoich opiekunów. Charakterystyczną cechą MCO jest szeroka gama wokalizacji, potrafi miałczeć, świergotać, a nawet „rozmawiać”.
MCO jest w stanie „odpyskować” swojemu właścicielowi, wchodzi z nim zatem w swoisty dialog.

CHARAKTER:
Mówi się, że koty rasy MAINE COON są spokojne i opanowane, po prostu idealne przytulanki i mają psi charakter, są nazywane wielkimi łagodnymi olbrzymami. Łagodność to ich drugie imię, szybciej ucieknie niż zrobi komu kolwiek krzywdę. Jednocześnie są to koty bardzo oddane i aktywne, uczestniczące w każdym momencie życia rodziny. Fakt że jest to rasa towarzyska ma swoje minusy i plusy. Kot zostawiony sam sobie będzie się nudził i kombinował. Zdecydowanie najlepszą opcją jest sprawienie mu kociego towarzysza, który zajmie jego uwagę choć na chwilę.

WYGLĄD:
Rasa  Maine Coon to duży kot z kanciastym układem głowy, dużymi uszami, szeroką klatką piersiową, mocnym kośćcem, długim silnie umięśnionym prostokątnym ciałem oraz długim puszystym ogonem.
Wyrobione mięśnie i gęstość futra dają wrażenie siły i witalność. Sylwetka jest mocna i umięśniona, aby mogła utrzymać swój ciężar. Ciało ma kształt prostokąta, ale pełne wymiary osiąga późno, bo w wieku 3-5 roku życia.